Hajbajok:Kínosak, de gyógyíthatóak
Az elmúlt 20 évben rohamosan fejlődik a világ és vele együtt változik az életmódunk. Az életmód változás legszembetűnőbb látványos eredménye az egyre több haj és fejbőrprobléma.
Kellemetlenek mivel bárki számára látható az ilyen típusú külső betegség. Főleg a nők számára sokkoló , ha erős hajhullás lép fel, de az erősen zsíros, korpás vagy száraz haj is aggodalomra ad okot. Ráadásul a vizsgálatra jelentkező korpásodással küszködő betegek 60-70 %-nál a diagnózis nem is korpa, hanem seborreás dermatitisz, amely mint betegség nem gyógyítható, csak tünetmentesíthető.
Ezt a nagyon kellemetlen betegséget (vöröslő, hámló foltok a homlok felett, a pajeszon, szemöldökben, orrtőnél, fül mögött), ami viszketéssel is jár a szembetűnő tünetek mellett, kifejezetten a túlzott stressz ill. az erős leterheltség váltja ki. Ha egyszer már megjelent, úgy életünk során aktív és passzív időszakai váltakoznak a lelki állapottól függően. Manapság az emberek 90 %-a túlterhelt, és ez szinte azonos százalékú a haj és a fejbőr problémákkal. A stressz eredményeként nemcsak a hámlásos, gombás, korpás betegségek szaporodtak el, hanem az erős zsírosodás is, és szinte népbetegségé vált a látszólag indokolatlan hajhullás. A férfiak (fiuk) egyre korábban kopaszodnak, és növekvő tendenciát mutat a nők kopaszodása, hajritkulása ! Gyerekeknél is többször fordul elő foltos hajvesztés, hajtépés. Ezek az előbb említett problémák ritkán származnak szervi bajokból , legtöbbször a vegetatív idegrendszer egyensúlybomlása okozza, ami a stresszre vezethető vissza közvetlenül. Sokan kétségbe esnek mert hiába fordulnak szakorvoshoz, a vizsgálatok eredménye általában negatív, így megfelelő kezelőterápiát sem javasolnak. Ez természetes, mivel a külső tünetű, nem szervi eredetű betegségeket eredményesebb kívülről kezelni.
– És a tabletta?
Bekapkodása egyszerűbb megoldás lenne, de belülről nem hat célirányosan a hajra , ráadásul pluszban a gyógyszerek lebontása is a szervezetünkre hárul. Sok probléma megelőzhető lenne csak a megfelelő sampon használatával, ahelyett, hogy a drága kezelésekre szükség lenne. Ehhez azonban meg kell változtatnunk a rosszul berögzült hajhigiéniai szokásainkat. A fejbőrünk ugyanis savas (pH 5,5) kémhatású, a fejbőrt borító védő zsírréteggel egyetemben (az egész testre ez igaz). A heti 1-szer, 2-szer lúgos samponnal történő hajmosás leoldja a védő zsírréteget, megbontja a savas egyensúlyt. A fejbőrünk védekezésképpen gyorsabban termeli vissza a zsírt (faggyút), hogy a védőréteg újraképződjön, a pH érték visszaálljon savasra, ill. lassuljon a gombák és baktériumok elszaporodása, ami a kémhatás változására következhet be. Mindenki tapasztalhatja, hogy minél gyakrabban mossa a haját a lúgos samponnal, annál gyorsabban zsírosodik be a fejbőre.