HAJ!….Meddig leszel még legfőbb díszünk?
19 év alatt sok ezer hajat és fejbőrt vizsgáltam meg, nem számolva azokat, amik külső szemlélőként tűntek fel nekem. Egyre több az ilyen jellegű probléma, ma már az emberek 90%-a a magáénak tudhat valamely haj és/vagy fejbőrbetegséget. A hajhullás, zsírosodás, korpásodás mindennapos, de sajnos egyre több az alopécia (hajritkulás, kopaszodás), seborrheas dermatitis (bőrgyuladással járó hámlás, főleg a hajkontúrokon, szemöldökben, orrtőnél), psoriazis (pikkelysömör), areális alopécia (foltos kopaszodás), a hajhagymákat sorvasztó keratinlerakódás.
A hajhullás, zsírosodás, korpásodás megfelelő fejbőr higiéniával megelőzhető lenne, ehhez azonban más hajmosási kultúrát kell a magunkévá tennünk, amit az elmúlt évtizedek megváltozott életkörülményei megkövetelnek. A hagyományos módszerek már nem védik meg a hajunkat és fejbőrünket. Sokáig bírtuk a savas fejbőr lúgos mosását, persze az arcunk bőre is sokáig bírta a szappant. Bármelyik kozmetikus a szívéhez kapna, ha meghallaná, hogy a szappanra terjed ki az arcbőr higiéniánk. Miért gondoljuk, hogy a fejbőrünk is megelégszik egy samponnal (lúgossal) ?
A pH érték megbomlása a kezdete a problémáknak ( a fejbőrünk savas: pH 5,5). Első jel a zsírosodás, így védekezik a fejbőr, és próbálja összeállítani a helyes pH-t. Második a pityriazis simplex (száraz korpa), amely esztétikátlanul hullik a vállunkra. A tünetek stresszelnek minket, így a vegetatív idegrendszerre ható okok miatt beindul a 3. fázis, először kisebb hajhullással, majd idővel egyre gyengébb és ritkább lesz a hajkorona. Ok-okozat. A haj és fejbőrproblémák mindig tünetek, nem önálló betegségek (kivéve a gombás vagy fertőzéses bőr betegségeket). A fejbőrnek szüksége van oxigénre, a szimbióta (hasznos) mikroorganizmusok egyensúlyára, a megfelelő pH-ra, jó capilláris (hajszálér) keringésre, tápanyag és folyadék utánpótlásra, állandó hormonháztartásra.
Ehhez kevés egy lúgos sampon. Egészséges haj pedig csak egészséges fejbőrből nőhet. A városi élet felfokozottsága, szennyezettsége, magas elektromos előtere olyan lerakódásokat eredményez amit sampon nem tisztíthat le, így egyre csak felhalmozódik (ami mikrokamerán keresztül rögtön hajmosás után is látható), gátolva az oxigén bejutását a tüszőkbe, egy idő után viszketést okozva , majd a hajszálak is egyre gyengébbé válnak. Nem kell keresgélnünk, elég ha végigmegyünk az utcán, és láthatjuk, milyen rossz állapotban van az emberek haja. A férfiak (fiúk) már 20 éves koruk körül elkezdenek kopaszodni, és a hölgyek eddig nem látott mértékben kezdik elveszíteni a hajukat! Néhány évtized, és valóságos csodának fog számítani a haj, ha nem teszünk valamit! A fodrász sem tud frizurát készíteni, ha nincs miből. Ma már a legkímélőbb anyagokat használják, mégis, egyre több az allergiás reakció, mert a fejbőr és a haj fokozatosan gyengül, nem tolerálja már a minimális chemikáliát (vegyi anyagot) sem. Telítődtünk, a szervezet pedig védekezik, elhagyja a legfeleslegesebb funkciókat (pl.haj) és más területekre összpontosít.
Globális problémáról van szó, és szeretném, ha pl. Ön elfogadna pár jó tanácsot, amivel megelőzheti ill. megoldhatja haj és /vagy fejbőrproblémáit. Előbbiekben említettem az új típusú fejbőrhigiéniát, amire mindegyikünknek szükségünk van, legalábbis, ha szép és egészséges hajat szeretnénk. Pontosan olyan, mint a száj higiéniás kezelések, hogy ne legyen lyukas fogunk. Előzzük meg a bajt! (Vagy orvosoljuk!) A fejbőrt kizárólag savas (pH. 5-5,5)samponnal mossuk, ami pár hét alatt helyreállítja a helyes (savas) pH értéket, lehámlasztja az elgyengült fejbőrréteget, csökkenti a faggyúmirigyek túltermelését, serkenti a vérkeringést és az új keratinsejtek képződését. Ha nincs nagyobb problémánk, csak egészséget akarunk a hajunknak és fejbőrünknek, akkor a sampon kb. két hónap alatt beállítja a helyes egyensúlyt, ráadásul erősíti a hajszálakat és csökkenti a hajhullást. Ha esetleg már kialakult problémánk van, több típusban is elkészítették a hajunk jövő generációs gyógykezelését. Pl.: Stamino (őssejt) 5-Alfa (gátolja az agresszív hormonok dhp hormonok kialakilását), h.g. system (hajgenetikai növekedés gyorsító). Az arcunkra használunk tonikot és időnként bőrradírt, mielőtt feltennénk a pakolást, maszkot, krémet, tehát a hajunk és fejbőrünk is többféle kezelést igényel a megszokott samponnál.
Mivel az emberek egyre kevesebbet mozognak, sportolnak, népbetegséggé vált a rossz vérkeringés, pedig a vér élteti a hajat és a fejbőrt. A rossz vérkeringés első jele a kéz és a lábujjak szinte állandó hidegsége (sajnos egyre többen genetikailag hozzák magukkal a hajlamot (főleg a hölgyek)). Paprikát (Capsaicint) tartalmazó készítményt az arcunkra viszont ne alkalmazzunk, mert az érzékenyebb bőrfelületek bepirosodhatnak tőle. A fejbőrünk viszont nagyon igényli, és azonnal „ felpezsdül” tőle, ha ezt a típusú életet éljük, akkor küszöbölük ki a káros mellékhatásait, azaz a haj és fejbőrsorvadást, mert ha így haladunk tovább: „ nem sokáig lehet a hajunk a legfőbb díszünk!”
Adjon esélyt a hajának is az életre…